Jedinečný viskozimetr pro ta nejvyšší očekávání

| Corporate

Představením přístroje ViscoQC 300 přichází společnost Anton Paar na trh s kompaktním špičkovým nástrojem, jehož schopnosti jsou modulárně rozšiřitelné. Přístroj umožňuje provádět vícebodová měření a zároveň splňuje nejvyšší farmaceutické nároky.

Sirup proti kašli je v oblasti viskozimetrie výzvou, říká Patricia Gejerová. „Po spolknutí musí pokud možno co nejdéle zvlhčovat povrch sliznice a zároveň nesmí působením sil při polykání přejít do pevného skupenství,“ říká produktová manažerka rotačních viskozimetrů společnosti Anton Paar. Měření viskozity je také metodou první volby při kontrole kvality sprchových gelů. Pokud nemůžete nebo nechcete používat procesní čidlo, můžete použít stolní zařízení. A právě nyní přichází na scénu společnost Anton Paar, která tento rok doslova hýbe trhem: Na jaře byl představen přístroj ViscoQC 100 a nyní jej následuje špičkový model z řady rotačních viskozimetrů - ViscoQC 300. Stejně jako jeho předchůdce je i model ViscoQC 300 vybaven funkcemi pro automatickou kontrolu přesného nastavení přístroje, a to magnetickou spojkou pro připojení vřetene, systémem Toolmaster pro automatické rozpoznání vřetene a funkcí TruMode pro automatické vyhledání správné rychlosti, při při měření neznámých vzorků s rozdílnou viskozitou, a dalšími.

Ve srovnání s nižším modelem ViscoQC 100 jsou zde i novinky, mezi kterými nechybí 7" dotykový displej, správa uživatelů a uživatelských skupin, vestavěná paměť pro metody měření a jejich výsledky, a zejména pak dva nové softwarové balíčky. „V-Comply“ cílí na uživatele ve farmacii. „V-Curve“ na druhou stranu umožňuje pomocí grafického zobrazení sledovat data měření v reálném čase, naprogramovat až 50 kroků měření, provádět analýzu pomocí matematických modelů a určovat mez toku, tedy sílu, při níž materiál již začíná téct, vysvětluje produktová specialistka Gejerová. Analýzu křivky časové závislosti viskozity je možné provádět také pomocí přístroje ViscoQC 300, což je důležité u vzorků, které časem tvrdnou. Stanovení tokových křivek umožňuje například charakterizovat vzorky, které „řídnou“, říká produktová manažerka Gejerová. Pro nový viskozimetr nejsou žádný problém ani „pseudoplastické“ efekty, které pozorujeme například u sprchových gelů nebo kečupu.

Pro přesné a opakovatelné analýzy je k dispozici 21 vřeten a měřicích těles. Pro pastové materiály, například arašídové máslo, jsou k dispozici lopatková míchadla, k měření s klasickými vřeteny DIN zase slouží jednorázové kádinky. Pro pohodlnější práci s přístrojem mohou uživatelé využít možnosti připojení externích zařízení jako myš, klávesnice či čtečka čárových kódů. Zařízení komunikuje v jedenácti jazycích.

Podle produktové manažerky Gejerové je cílovou skupinou tohoto špičkového viskozimetru chemický a petrochemický průmysl, výrobci nápojů a potravin a farmaceutický průmysl. Pro ten je k dispozici speciální farmaceutický balíček „V-Comply“, který je tvořen odemykatelnými softwarovými funkcemi, elektronickým podpisem a volitelnými auditními záznamy, které splňují všechny požadavky americké agentury FDA. Kdo by chtěl k Vánocům koupit svým rodičům profesionální měřicí přístroj pro kontrolu kvality jejich oblíbeného medu, ten by měl sáhnout po modelu R určeném pro středně vazké materiály.

Viskozimetrická dvojčata: ViscoQC 100 (nalevo) a jeho výkonný sourozenec ViscoQC 300.