High-tech výroba

2020-08-10 | Corporate

Ani jeden přístroj od Anton Paar by bez nich nefungoval: deskové plošné spoje. Jsou vyráběny moderními technologiemi ve specializovaném závodě v rakouském Grazu.

Při první návštěvě elektronického závodu si připadáte jako v kině ve dvacátých letech 20. století. Obrovské filmové cívky kam oko dohlédne. Avšak na těchto 17 000 cívkách nenajdete napínavé westerny ani romantické komedie. Nachází se na nich miliony nejrůznějších elektronických součástek, které budou umístěny na plošné spoje.  Tomuto procesu říkáme osazování a je to prováděno na dvou high-tec linkách.

Vše na svém místě
Montážní stroj vybere správnou elektronickou součástku z jedné z 482 cívek a umístí ji na správné místo s přesností na mikrometry s použitím pájecí pasty. Kvalita pasty je kontrolována automaticky. Poté jsou komponenty zataveny v pájecí peci při 240°C. Vysoko výkonný stroj zkompletuje hlavní desku pro ruční hustoměr DMA 35 během 15 sekund. Na dvou montážních linkách může být během jednoho dne zpracováváno až 20 různých projektů. K tomu lze navíc v případě potřeby přidat výrobu prototypů. Z toho důvodu je nutné přesné plánování.

Preciznost
Větší součástky, které nemohou být montovány automaticky, jsou kompletovány a pájeny ručně našimi zaměstnanci. Na konci výrobního procesu je každá deska kontrolována jak opticky, tak i funkčně. Podle způsobu využití mohou být desky opatřeny povrchovou úpravou, která chrání před vlhkostí. Takže celá elektronická výroba je vlastně jedno velké kino.

Impozantní čísla
350 000 deskových plošných spojů s 60 miliardami součástek je vyrobeno každý rok.
60 000 součástek může být smontováno za hodinu
15 sekund trvá výroba hlavní desky s plošnými spoji pro ruční hustoměr DMA 35.